آغاز مطالعات مجدد معدن نمک چهرآباد زنجان توسط دانشمندان آلمانی

[cml_media_alt id='908']German scientist[/cml_media_alt]

 زنجان – ایرنا – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: دانشمندان آلمانی مطالعات معدن نمک چهرآباد زنجان را از سر می گیرند.
به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، یحیی رحمتی با اعلام این خبر افزود: 18 مهر امسال تیم شش نفره دانشمندان و هیات علمی دانشگاه بوخوم آلمان، با سرپرستی ابوالفضل عالی باستان شناس ایرانی به تحقیقات خود در معدن چهرآباد ادامه می دهند.
دو سال پیش از این نیز هیات علمی از آلمان برای انجام مطالعات کاوش شناسی به زنجان و معدن نمک چهرآباد سفر کرده بودند. تا کنون از معدن نمک چهرآباد شش مرد نمکی یافته شده است که مرد نمکی نخست هم اکنون در موزه ملی ایران و سه مرد نمکی دیگر در خانه ذوالفقاری زنجان نگهداری می شوند.
دو مرد نمکی دیگر کشف شده در حین اکتشاف به علت شکستگی بسیار زیاد از بین رفتند. مطالعات انجام شده عمر یکی از مردان نمکی را مربوط به دو هزار و 300 سال قبل تخمین زده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: ادامه مطالعه و بررسی پارچه های هخامنشی و برای اولین بار چرم ها و پوستین های به دست آمده از معدن نمک چهرآباد به همراه ابزارهای معدنی از برنامه های از پیش تعیین شده این تیم است.
پیش از این همراه یکی از مردان نمکی یک چاقو، گوشواره طلا، کفش چرمی و لباس پیدا شده بود که مطالعه بر روی لباس این اجساد نشان دهنده عمق قدمت فن نساجی در ایران است.
رحمتی به آغاز عملیات میدانی مطالعات میان رشته ای در معدن چهرآباد از سال 83 اشاره کرد و ادامه داد: علاوه بر ادامه مطالعات معدنی، همزمان با حضور محققان آلمانی، مطالعات گیاه شناسی در زمینه ژئوفورمولوژی با موضوع مطالعات محیطی و زمین باستان شناسی با همراهی گیاه شناسان و اساتید دانشگاه زنجان در زمینه های مختلفی مانند انسان شناسی، مومیایی‏ها، بافت‎شناسی، استخوان‎شناسی، DNA باستانی، مطالعه ریشه و منشا جغرافیایی مومیایی‏ها، باستان جانورشناسی و گیاه‎شناسی کهن انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: معدن نمک چهرآباد مهم‏ترین معدن استخراج نمک در دوره هخامنشی و ساسانی است و مردان نمکی یافت شده نیز گویای همین مطلب است؛ چرا که مردان نمکی شماره 1 و 2 نیز مربوط به دوره ساسانی و شماره‏های 3، 4 و 5 مربوط به دوره هخامنشی 350 سال قبل از میلاد است.
معدن نمک چهرآباد در 70 کیلومتری شمال غرب شهر زنجان است بر اساس شواهد باستان شناسی رودخانه‎های مهرآباد و چهرآباد از حدود عصر برنز تاکنون به تناوب مورد سکونت اقوام و گروه‎های انسانی قرار گرفته است، اما این منطقه به دلیل طبیعت به نسبت خشن تا پیش از کشف بقایای مومیایی‎های معروف به مردان نمکی برای ساکنان استان زنجان، منطقه‎ای کمتر شناخته شده بود.
شهرت امروزی چهرآباد به دلیل گنبد نمکی بزرگ معروف به دوزلاق است که قدیمی‏ترین معدن نمک شناخته شده در ایران محسوب می شود.

منبع: www.irna.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *