ایران و اتریش تفاهم نامه باستان شناسی امضا کردند

[cml_media_alt id='772']Austrian-sign1[/cml_media_alt]

 تهران-ایرنا – پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و آکادمی علوم اتریش یادداشت تفاهم در زمینه باستان شناسی امضا کردند.
به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، یادداشت تفاهم باستان شناسی 6 بندی بین این پژوهشگاه و آکادمی علوم اتریش را سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه و آنتوان تسایلینگر رییس آکادمی علوم اتریش امضاء کردند.
براساس این یادداشت تفاهم، دو طرف موافقت کردند در زمینه های باستان شناسی شامل تبادل شیوه های حفاری، حفاظت و مرمت در محوطه های باستان شناسی و موزه ها، تاریخ شامل پژوهش در اسناد بایگانی و کتابخانه ای همکاری کنند.

بر اساس گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی، دو طرف همچنین برای همکاری در زمینه های زبان شناسی، سکه شناسی، ادبیات شامل زبان های باستانی و فارسی، انسان شناسی به ویژه قوم شناسی، انسان شناسی تصویری و انسان شناسی شهری توافق کردند.

مطالعات کتیبه شناسی و موزه شناسی از جمله تبادل پژوهشگر در دوره های کوتاه یا بلند مدت، تبادل دانشجو در پروژه های کوتاه مدت یا بلندمدت، همکاری پژوهشی، برگزاری مشترک فرا همایی ها، هم نشست ها، کارگاه های آموزشی یا ارایه فراهمایی های دانشگاه از بخش های دیگر این یادداشت تفاهم است.
در این سند که از تاریخ امضا لازم الاجرا است نحوه اجرای آن، شیوه های تامین اعتبار مالی، حل و فصل اختلافات احتمالی و نحوه اصلاح آن مدنظر قرار گرفته است.

در بند ششم یادداشت تفاهم آمده است: این یادداشت تفاهم برای یک دوره پنج ساله منعقد و پس از این مدت نیز خود به خود برای یک دوره 5 ساله دیگر تمدید خواهد شد،مگر آنکه یکی از طرف ها تمایل خود را برای فسخ آن به طور کتبی به اطلاع طرف دیگر برساند که در این صورت یادداشت تفاهم 6 ماه پس از این اعلام فسخ شده تلقی خواهد شد.
بر اساس این گزارش، در پایان این بند تاکید شده است که یادداشت تفاهم در صورت فسخ تا زمان تکمیل پروژه های در حال انجام لازم الاجرا خواهد بود.

منبع: www.irna.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *