ایران و لهستان در حوزه میراث فرهنگی همکاری می کنند

[cml_media_alt id='875']Poland[/cml_media_alt]

تهران – ایرنا – پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه زشوف جمهوری لهستان درزمینه باستان شناسی، زبان شناسی تاریخی، تاریخ معماری، حفاظت و مرمت اشیای تاریخی، مردم شناسی همکاری می کنند.
به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، همکاری های تهران و ورشو در چارچوب تفاهم نامه ای که به امضای سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و الکساندر بابکو رییس دانشگاه زشوف جمهوری لهستان رسید صورت می گیرد .

براساس این تفاهم نامه دو طرف توافق کردند که در زمینه های باستان شناسی (شامل باستان شناسی زیر آب)، زبان شناسی تاریخی(زبان های ایران باستان )نسخ خطی فارسی کلاسیک و فارسی نو، حفاظت و مرمت اشیای تاریخی ، تاریخ معماری ، مردم شناسی، میراث طبیعی ، اکوتوریسم و گردشگری ، هنرهای سنتی و سکه شناسی با یکدیگر همکاری کنند .

در این موارد فعالیت هایی نظیر ، تبادل پژوهشگر در پروژه های بلند مدت یا کوتاه مدت ، تبادل دانشجو در پروژه های بلند مدت یا کوتاه مدت ، همکاری پژوهشی و برگزاری مشترک فراهمایی ، هم نشست ها، کارگاه های آموزشی یا ارایه فراهمایی ها مورد نظر است .

براساس مندرجات این تفاهم نامه کارگروه نظارتی متشکل از رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی گردشگری یا نماینده رسمی منصوب توسط وی ، رییس دانشگاه یا نماینده رسمی منصوب توسط وی و نماینده پژوهشکده ها یا گروه های مرتبط طرف ها در رابطه با موضوع همکاری نتایج فعالیت های پژوهشی و آموزشی را به صورت سالانه به همراه تصمیم گیری درباره پروژه های سال بعد بررسی خواهد کرد .

در مفاد این تفاهم نامه آمده است طرف ها در تقسیم هزینه های پروژه های مشترک که مورد تأیید کارگروه نظارتی است مشارکت خواهند داشت و هر گونه اختلاف ناشی از اجرا تا تفسیر این یادداشت تفاهم از طریق مذاکره توسط مقام های صلاحیت دار طرف ها و از طریق مجاری دیپلماتیک حل و فصل خواهد شد.
این یادداشت تفاهم 7بندی برای یک دوره پنج ساله منعقد شده است و پس از آن برای دوره پنج ساله دیگر تمدید خواهد شد مگر آنکه هر یک از طرف ها شش ماه قبل از پایان اعتبار سند ، فسخ آن را به طور کتبی اعلام کنند.

منبع: www.irna.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *