ایکوم ایران و ارمنستان تفاهم نامه امضا کردند

[cml_media_alt id='982']armenia-02[/cml_media_alt]

 تهران – ایرنا – ایکوم(سازمان موزه ها) ایران و ارمنستان درحاشیه برگزاری نمایشگاه عکس تخت جمشید درایروان یک تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، این تفاهم نامه ی نمایشگاهی به امضای سیدمحمد بهشتی رئیس ایکوم ایران و رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و گورجیان رئیس ایکوم ارمنستان و رئیس موزه ارگونی ایروان رسید.
براساس این تفاهم نامه دوطرف متعهد شدند نمایشگاه ها و دوره های آموزشی مربوط به میراث فرهنگی در دوکشور برگزار کنند.
سیدمحمد بهشتی در مراسم گشایش نمایشگاه عکس تخت جمشید که به مناسبت روز ایکوم دراروپا درسایت تاریخی ارگونی ایروان برگزار شد، براهمیت پیشینه تاریخی ایران و ارمنستان و نقش آن در گسترش همکاری های دوجانبه به ویژه درزمینه های فرهنگی تاکید کرد.

رئیس ایکوم ایران و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،تخت جمشید را میراث مشترک دوکشور دانست و به بیان مفهوم و معنی معنوی همسایگی پرداخت.
بنا به این گزارش قائم مقام ایکوم نیز درسخنانی گفت : نمایشگاهی ازتخت جمشید را به کشوری غریبه نیاورده ایم بلکه این نمایشگاه به ارامنه نیز تعلق دارد.
احمد محیط طباطبایی خاطرنشان کرد: دروازه ورودی تخت جمشید ‘ پرسپولیس’نه به نام خدایی خاص یا نماد ملتی معین بلکه به نام دروازه ملل خوانده می شود.

علیرضا قلی نژاد عضو هیات امنای تخت جمشید و عضو هیات اجرایی ایکوم نیز در سخنانی با اشاره به وجوه مشترک معماری دوکشور به بیان موضوعات فنی برگزاری نمایشگاه پرداخت.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی، گورجیان رئیس ایکوم ارمنستان و موزه ارگونی مدیرفرهنگی شهرداری ایروان و جمعی از اساتید معماری ارمنستان سخنانی درباره میراث مشترک دوکشور و همکاری های بالقوه دوجانبه در زمینه های مختلف فرهنگی ایراد کردند.
تصاویر مربوط به اقوام ارمنی هدیه آورنده که به صورت نقش برجسته در آپادانا وجود دارد نیز دراین نمایشگاه شرکت داده شده است.
ارمنی ها سومین گروه هدیه آورنده نوروزی به تخت جمشید بودند،این گروه 3نفره اسبی بایال و یراق آراسته و دم گره خورده ،سبویی بادسته عقاب بسیار آراسته که دسته پیش آن بانوعی آبریزمجهز بوده است را هدیه آورده بودند و توسط حاجبی پارسی هدایت می شدند.

Source: www.irna.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *