بزرگترین کارناوال نمایشی کشور ۱۲ دی ماه در رشت برگزار شد

[cml_media_alt id='1339']کارناوال-نمایشی-رشت-[/cml_media_alt]

بزرگترین کارناوال نمایشی کشور در رشت با مشارکت ۴۲ گروه نمایشی از ساعت ۱۵ تا ۱۸ عصر امروز، دوازده دی ماه مصادف با «روز رشت» در منطقه سبزه میدان، پیاده راه علم الهدی، میدان شهرداری و مقابل خانه فرهنگ و هنر رشت با حضور چشمگیر شهروندان برگزار شد.

عصر روز شنبه، دوازدهم دی ماه مصادف با «روز رشت»، شاید تا مدت‌ها در ذهن مردم رشت بماند و از آن به عنوان یکی از شاد‌ترین و زنده‌ترین روز‌های این شهر یاد کنند. روزی که بزرگ‌ترین کارناوال نمایشی کشور در پایتخت فرهنگ ایران به راه افتاد و یک اتفاق بی‌نظیر در کل کشور را رقم زد.

مراسمی با همکاری۴٢ گروه نمایشی و با اجرای نمایش‌های متعدد با موضوعات مختلف اجتماعی، فرهنگی، سنتی و آیینی، تعزیه، تفکیک زباله و…، پیاده راه علم الهدی را مملو از جمعیت کرد.

جمعیت مشتاقی که بی‌توجه به سرمای دوازدهمین روز زمستان و همینطور شرایط نامناسب میدان شهرداری و خیابان سعدی، پا به پای گروه‌های نمایشی حرکت کردند، فیلمبرداری کردند و گاهی با واکنش‌ها واظهار نظر‌های خود در نمایش‌ها نقش ایفا کردند.

[cml_media_alt id='1340']کارناوال-نمایشی-رشت2[/cml_media_alt]

خواندن حکم و جمعیت مشتاق

مراسم راس ساعت ٣ بعد از ظهر در ابتدای پیاده راه علم الهدی شروع شد. در ابتدا حکمی توسط شاه عباس صفوی به صورت نمادین خوانده شد که رشت را به عنوان مرکز استان معرفی می‌کرد و سپس گروه‌های نمایشی با سوتی که در دهان داشتند، این واقعه را به مردم تبریک گفتند. جمعیت کنجکاوی که ابتدا دو طرف پیاده راه ایستاده بودند و فقط تماشا می‌کردند، با این اتفاق دور گروه‌های نمایشی جمع شدند و آن‌ها را همراهی کردند.

بعد از آن هر کدام از گروه‌های نمایشی در امتداد پیاده را علم الهدی و با فاصله از هم به اجرای نمایش‌های خود پرداختند. طوری که علاقمندان هر نوع نمایشی می‌توانستند اجرای مورد علاقه خود راانتخاب و تماشا کنند؛ اجرا‌های موزیکال، سنتی، تفکیک زباله یا حتی پارکور. جمعیت آنقدر زیاد بود که بهترین راه تماشای نمایش، شاید نگاه کرن به مانیتور تلفن‌های همراه کسانی بود که سریع‌تر خودشان را به ردیف‌های اول رسانده بودند.

[cml_media_alt id='1342']کارناوال-نمایشی-رشت3[/cml_media_alt]

مردمی فرهنگ پذیر

مرتضی عاطفی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت، بعد از اجرای هفده نمایش با موضوع تفکیک زباله در این کارنوال درباره ایناجرا‌ها به گیل نگاه گفت: ما یک برنامه ریزی میان مدت داریم و در فواصل زمانی مشخص اجرا‌هایی با موضوعات تفکیک زباله از مبدا، اصلاح الگوی مصرف و نظم در بیرون گذاشتن زباله خواهیم داشت.

مطفر نیکومنش و اسماعیل حاجی‌پور از اعضای شورای شهر رشت، رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، علیرضا قانع مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت، انوش نصر و علی حاج علی عسکری از پیشکسوتان بنام بازیگری وتا‌تر گیلان از جمله کسانی بودند که کارناوال نمایشی را در مسیر اجرا همراهی می‌کردند.

[cml_media_alt id='1343']کارناوال-نمایشی-رشت4[/cml_media_alt]

همراهی و اشتیاق

گروه‌های نمایشی در امتداد خیابان سعدی به سمت خانه فرهنگ و هنر شهرداری، در حالی که مردم همچنان مشتاقانه آن‌ها را همراهی می‌کردند، به اجرا‌های خود ادامه دادند. حتی شرایط نامناسب خیابان سعدی با وجود کنده کاری‌های اخیر هم نتوانست مانعی باشد برای همراهی و اشتیاق آن‌ها.گروهی مقابل ورودی ساختمان فرهنگ و هنر به اجرای پارکور پرداخت که با استقبال زیادی از طرف مردم روبه رو شد.

بعد از آن جمعیت وارد حیاط مرکزی ساختمان شدند و آخرین اجرا توسط گروه «فیزیکال رشت» به سرپرستی پریسا قاسمی انجام شد. اجرایی موزیکال همراه با حرکات هماهنگ گروهی، آنقدرمورد توجه قرار گرفت که سه بار تکرار شد. سرپرست این گروه درباره این نمایش توضیح داد: این یک نمایش مدرن به نام «شهر من، رشت من» بود که نشانه‌هایی از شکرگزاری، دریا و جنگل که نمادهایاستان ما هستند را همراه با حرکات نمایشی و موسیقی در خورد داشت».

[cml_media_alt id='1344']کارناوال-نمایشی-رشت5[/cml_media_alt]

استقبالی غیرمنتظره

بعد از اتمام آیین «روز رشت»، رضا حقی، طراح و سرپرست کارناوال از اینکه همه اجرا‌ها طبق برنامه ریزی‌های از پیش تعیین شده پیش رفت، ابراز خوشحالی کرد و گفت: با توجه به سرمای هوا، انتظار این استقبال را از طرف مردم نداشتیم.

وی همچنین درباره افتتاح تئا‌تر دائمی رشت که هدف اصلی آیین «روز رشت» بود به گیل نگاه گفت: از این پس هر روز در این سالن یک تا‌تر اجرا خواهد شد و نمایش‌ها هر ١۵ روز یکبار عوض می‌شوند.

 

آیین «روز رشت» با تمام نقاط قوت و کاستی‌هایش به پایان رسید. اما آنچه مهم است، رضایتمندی شهروندان حاضر در این آیین بود که بی‌شک هدف اصلی این برنامه‌ها، چیزی جز این نبود؛ جلب رضایت شهروندان.

منبع:http://gilnegah.ir/

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *