تبریز شهر جهانی صنایع دستی و بافت فرش انتخاب شد

[cml_media_alt id='694']Carpet-Tabriz2[/cml_media_alt]

تبریز-ایرنا- مدیر کل اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اعلام کرد : تبریز همراه با اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و بافت فرش در جهان انتخاب شدند.

به گزارش روابط عمومی این اداره کل، فرزین حق پرست روز شنبه گفت: طبق اعلام رسمی شورای جهانی صنایع دستی (wcc)، پس از بررسی های تخصصی صورت گرفته و حضور کارشناسان بین المللی در ایران، تبریز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و بافت فرش به ثبت رسید.
وی افزود: به ذتبال فعالیت ها و تعاملات صورت گرفته از سوی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشورمان در آخرین نشست مشترک شورای جهانی صنایع دستی در سال 2015 ، با رای اکثریت قاطع روسای مناطق آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا و آسیا-اقیانوسیه ، شهر های تبریز و اصفهان نمایندگان کشورمان درحوزه صنایع دستی و فرش به طور مشترک به ثبت جهانی رسیدند.

حق پرست با اشاره به سفر هیئت ریسه شورای جهانی صنایع دستی در تیر ماه سال جاری به تبریز اظهار کرد: شش شهر در سال 2015 به عنوان شهر جهانی صنایع دستی با شاخص های منحصر به فرد صنایع دستی به عنوان نامزد به این شورا معرفی شدند و در نهایت با توجه به ظرفیت ها و ویژگی های منحصر بفرد تبریز و اصفهان در حوزه صنایع دستی، برای نخستین بار این دو شهر به طور همزمان به ثبت جهانی رسیدند.
وی یاد آور شد: دستیابی به بازارهای جهانی و توسعه صادرات صنایع دستی را می توان از دستاوردهای این اتفاق مبارک برای شهر تبریز و فرهنگ و هنرغنی این سرزمین دانست.

کهن شهر تبریز با افزون بر یک میلیون و 700 هزار نفر جمعیت از جمله مراکز تاریخی بافت فرش در جهان محسوب می شود و فرش های دستی بافت این شهر شهرت جهانی دارد.  تبریز از منظر صنایع دستی نیز در زمره شهرهای مهم جهان به لحاظ تمدنی به شمار می رود و صنایع دستی آن مانند نقره کوبی، کفش و چرم و … شهره عام و خاص است.

منبع: http://www.irna.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *