جشنواره بومی عسل، لبنیات و محصولات روستایی بیله درق برگزار شد

نخستین جشنواره بومی محلی عسل، لبنیات و محصولات روستایی با هدف معرفی جاذبه های کمتر شناخته شده در روستای دارای جاذبه های گردشگری بیله درق شهرستان سرعین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، معاون گردشگری استان در آیئن گشایش نخستین جشنواره بومی محلی عسل، لبنیات و محصولات روستایی، هدف از برگزاری این جشنواره بومی محلی را معرفی جاذبه های کمتر شناخته شده در استان عنوان کرد و گفت: براساس مطالعات طرح جامع گردشگری، 12 مورد از 64 روستای دارای قابلیت جاذبه های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی استان به عنوان روستای هدف گردشگری ثبت شده و 36 مورد آن نیز برای ثبت به سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد شده است.

قادر تقی زاده با بیان اینکه روستای بیله درق دارای جاذبه های گردشگری بسیار و چشم اندازهای بی نظیری چون چشمه های آب سرد و گرم، غارها، درها در محور شمالی جنوبی این روستا است، افزود: برگزاری این جشنواره و وجود بازارچه تولیدات بومی عسل و لبنیات و محصولات روستای بیله درق در مسیر ورودی به جشنواره، خود معرف گویایی از توانمندی ها، قابلیت های گردشگری و محصولات و تولیدات سنتی این روستا به گردشگران و مسافران است.

وی اضافه کرد: با ورود گردشگران به این روستا از شهرستان سرعین به عنوان کانون گردشگری و بازدید از بازارچه عرضه تولیدات و محصولات روستایی، علاوه بر رواج توزیع گردشگر از محور شمال جنوب استان، زمینه معرفی قابلیت های استان به لحاظ تاریخی، طبیعی و میراث معنوی نیز فراهم خواهد شد.

در ادامه معاون فرماندار سرعین نیز وضعیت آب و هوای حاکم بر روستای بیله درق را هوای بهشتی خواند و گفت: امید است گردشگران و مسافران این روستا پیام آور این زیبائی ها و طبیعت بکر به تمام هموطنان خود از اقسا نقاط کشور باشند.

محرم ارشد در ادامه از برگزاری جشنواره های مشابه دیگر در این روستای دارای جاذبه های گردشگری خبر داد و خاطر نشان کرد: نخستین جشنواره بومی محلی عسل، لبنیات و محصولات روستایی به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، ستاد اجرایی شهرستان سرعین، شورا و دهیاران این شهرستان و مشارکت اهالی و کسبه این روستا برگزار شده است.

گفتنی است؛ در جشنواره مذکور، 30 غرفه به عرضه و معرفی محصولات لبنی، عسل و تولیدات سنتی و محلی روستایی بیله درق از جمله گیاهان دارویی، فطیر، ماست، کره، پنیر، تخم مرغ، کشک محلی و … پرداختند. همچنین برنامه های فرهنگی هنری مختلفی ازجمله اجرای موسیقی محلی، نمایش اقوام ایرانی گروه هنری شالاکو، مسابقه و اهدای جوایز اجرا شد.

منبع:‌ www.chtn.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *