دور جدید کاوش در حریم شهر باستانی پارسه در مرودشت فارس آغاز شد

[cml_media_alt id='937']Fars[/cml_media_alt]

 شیراز- ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: در ادامه بررسی و پژوهش های علمی این پایگاه، با هدف شناسایی بناهای شهر پارسه، دومین فصل از کاوش مطالعاتی و باستان شناسی این شهر در منطقه تل آجری شهرستان مرودشت آغاز شد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، مسعود رضایی منفرد افزود: این دوره از کاوش از روز چهارشنبه در این محوطه آغاز شده و به مدت 60 روز در منطقه تاریخی تل آجری واقع در شمال غربی تخت گاه تخت جمشید به طول می انجامد.
وی ادامه داد: در این کاوش، کارشناسان پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی فارس و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، متخصصانی از دانشگاه شیراز و دانشگاه بولونیا ایتالیا حضور دارند.

رضایی منفرد بیان کرد: باستان شناسان قصد دارند با ادامه کاوش در بخش هایی از دروازه مکشوفه در شهر پارسه، بتوانند ضمن پاسخگویی به پرسش های مرتبط با باستان شناسی، به بافت ابتدایی شهر پارسه تخت جمشید دست یابند، و با تکمیل نقشه بنای دروازه مکشوفه که در کاوش های پیشین، بخش هایی از آن را یافته اند، نقشه اصلی شهر پارسه و معماری آن، مشهود شود.

او اظهارداشت: کاوش در این منطقه بسیار حائز اهمیت است زیرا این بنا منقوش به تصاویری از حیوانات اسطوره ای و مزین به آجرهای لعابدار است و به استناد مدارک باستان شناسی، کهن ترین بناهای شهر پارسه در این منطقه مستقر است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اضافه کرد: سال 93 نیز بخش هایی از پی دروازه، آجرهای لعابدار و منقوشی که از این بنا به دست آمد، به گنجینه موزه تخت جمشید منتقل شد.
او گفت: در فصل های گذشته عملیات باستان شناسی در منطقه تل آجری، چندین اثر و بناهای تاریخی، دارای آجرهای لعاب دار با تصاویری از اسطوره های ایران که قابل مقایسه با بین النهرین و شوش است، کشف شد.
بر اساس این گزارش، یادداشت تفاهم مربوط به عملیات باستان شناسی شهر پارسه را چند روز پیش سیدمحمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و رییس گروه میراث فرهنگی دانشگاه بولونیا امضا کردند.
دومین فصل از دور دوم، کاوش شهر پارسه در منطقه تل آجری به سرپرستی مشترک دکتر علیرضا عسگری چاوردی و دکتر پی یر فرانجسکو کالیری انجام می شود.

یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال 1979 میلادی با شماره 114 در سازمان جهانی علمی ، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.
مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله 60 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است. سلسله هخامنشیان از سال 330 تا 550 پیش از میلاد در ایران حکومت کردند

منبع:‌ www.irna.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *