سیزدهمین نمایشگاه گل شهرستان محلات

[cml_media_alt id='849']Mahallat Flore Fair[/cml_media_alt]

سیزدهمین نمایشگاه گل محلات عصر روز سه شنبه 24 شهریور ماه در پژوهشکده ملی گل و گیاه شهرستان محلات افتتاح شد.

این مراسم با حضور استاندار استان مرکزی، سفیر عراق در ایران، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، ائمه جمعه محلات و نیم ور، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، رایزنان اقتصادی ایران در سفارت کشورهای ایتالیا، بلاروس، ویتنام، عراق، نیجریه، عمان، ترکمنستان، تونس و جمعی از مدیران کل ادارات استان در سالن پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی شهرستان محلات برگزار شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه گل محلات با اشاره به ارتقا این نمایشگاه به سطح بین المللی اظهار کرد: نمایشگاه گل محلات در سالهای گذشته محدود به منطقه و کشور شده بود، اما با تغییرات ایجاد شده شاهد رشد کیفی نمایشگاه می باشیم.

طهماسبی در ادامه با اشاره به وضعیت مناسب محلات در بخش گل و گیاه تصریح کرد: اکنون حلقه تولید گل در این شهرستان کامل است و محلات به عنوان قطب علمی گل در کشور مطرح می باشد که در صورت همت مسئولان و تولیدکنندگان برای تکمیل پایانه صادراتی گل محلات این زنجیره به طور کامل تکمیل خواهد شد و محلات اولین شهرستان کشور در این حوزه می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان راهکارهای مناسب برای توسعه صنعت گل خاطر نشان ساخت: ارائه تسهیلات ارزان قیمت، انجام بیمه سازه های گلخانه ای به صورت پایلوت در چهار استان کشور و تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی از جمله اقدامات مهم قابل انجام در این حوزه می باشد.

فرماندار شهرستان محلات با ارائه آمار نمایشگاه سیزدهم گفت: در نمایشگاه امسال چهار سالن به مساحت 5 هزار متر مربع با حضور 110 غرفه دار از استان های فارس، یزد، اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، قم و قزوین شکل گرفته است و چهل غرفه در نمایشگاه به طور اختصاصی با قیمت های مشخص برای فروش گل پیش بینی شده است.

سید احمد سجادی افزود: افزایش هزار متری فضای نمایشگاه، حضور میهمانان خارجی در نمایشگاه سیزدهم، نشست با رایزنان اقتصادی ایران در سفارت خانه های کشورهای مختلف، استقلال مالی و خوداتکایی نمایشگاه گل و گیاه، راه اندازی سایت نمایشگاه، ایجاد دبیرخانه دائمی، آغاز فرایند ثبت نام تجاری و لوگوی نمایشگاه برای کمک به صنعت گل، برگزاری مسابقه انتخاب گل های برتر، انجام تبلیغات گسترده در سطح کشور و برگزاری یک کنفرانس خبری با حضور اصحاب رسانه از جمله اقدامات متفاوت در سیزدهمین دوره نمایشگاه به نسبت سالهای گذشته می باشد.

وی با اشاره به مهم ترین خواسته های فعالان صنعت گل محلات اظهار کرد: استقرار نمایندگی گمرک، تکمیل ساختمان پایانه صادراتی گل محلات، احداث مکان دائمی نمایشگاه گل و فراهم کردن زمینه های صادرات و تسهیل در پرداخت تسهیلات مناسب از جمله مهم ترین نیازهای گلکاران شهرستان محلات است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه گل محلات بیان کرد: در حال حاضر پنج هزار هکتار زمین زیر کشت گل در کشور وجود دارد که یک پنجم آن در شهرستان محلات واقع شده و این پتانسیل ظرفیت فوق العاده ای را در محلات به وجود آورده است.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی ادامه داد: پژوهشکده ملی گل در محلات، تکمیل فاز اول دهکده گل، وجود نیروی انسانی ماهر و کارآمد در این بخش و پایانه صادراتی گل محلات از مهم ترین زیر ساخت های صنعت گل در شهرستان محلات می باشد که باید در برخی بخش ها از جمله پایانه تلاش بیشتری جهت تکمیل آن به عمل آید.

وی گفت: تلاش در راستای افزایش سرمایه گذاری در این صنعت، ارائه تسهیلات مناسب به فعالان بخش گل، افزایش سهم تولیدکنندگان گل از صندوق توسعه، انجام تبلیغات گسترده تر برای مصرف گل و گیاه در کشور و افزایش سرانه مصرف گل و ایجاد بانک اطلاعاتی مناسب از جمله اقدامات شاخص برای رشد صنعت گل می باشد.

رایزن ایران در سفارت کشور تونس در ادامه مراسم با اشاره به سابقه طولانی شهرستان محلات در امر برپایی نمایشگاه گل اظهار کرد: اکنون این نمایشگاه با سابقه طولانی در امر برگزاری به یک نمایشگاه بین المللی تبدیل شده است.

مجید قربانی فراز عنوان کرد: حضور استان های بزرگ کشور در این نمایشگاه نشان دهنده همبستگی و اتحاد بین استان های کشور برای برگزاری نمایشگاه می باشد که امیدوارم تولید کنندگان گل کشور در آینده ای نزدیک به جمع صادر کنندگان گل اضافه شوند.

وی خاطر نشان ساخت: شهرستان محلات ظرفیت های بسیار خوبی در بخش های مختلف از جمله سنگ تراورتن و ماهیان زینتی دارد که امیدواریم رایزنان بازرگانی ایران از ظرفیت های صادراتی این شهرستان به بهترین شکل ممکن استفاده نمایند و به معرفی پتانسیل های مختلف محلات در دیگر کشورها بپردازند.

این رایزن در سفارت کشور تونس تصریح کرد: بازاریابی یکی از مباحث مهم در صنعت گل است و تولید کنندگان گل می بایست برای تحقق این هدف در نمایشگاه های بین المللی گل خارج از کشور شرکت نمایند که تشکیل اتحادیه صادراتی در راستای اجرای این گام اقدام موثری خواهد بود؛ زیرا تولید کنندگان به این واسطه با جدیدترین محصولات در دنیا آشنا می شوند و از سویی دیگر امکان ارائه محصولات متنوع خود به بازارهای هدف را پیدا می کنند.

لازم به ذکر است که پیش از برگزاری مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه گل محلات، رایزنان ایران در سفارت کشورهای ایتالیا، بلاروس، ویتنام، عراق، نیجریه، عمان، ترکمنستان و تونس در نشستی 2 ساعته به بررسی ظرفیت و پتانسیل های شهرستان محلات و راهکارهای برقراری ارتباط میان تولیدکنندگان صنعت گل محلات به منظور افزایش صادرات شهرستان پرداختند. در ادامه این افراد از یک واحد گلخانه ای و دو کارخانه سنگبری شهرستان محلات بازدید به عمل آوردند.

منبع: mahallatflower.com

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *