مرمت دیوار نگاره‌های تالار مرکزی کاخ چهلستون اصفهان پایان یافت‌

[cml_media_alt id='429']chehel-sotoun-rectangle-large[/cml_media_alt]

مسئول گروه امانی اداره‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: طرح مرمت دیوار نگاره‌های تالار مرکزی مجموعه جهانی کاخ چهلستون در اصفهان به اتمام رسید.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان، منصور زیرک با اشاره به مرمت مجموعه کاخ چهلستون اظهار داشت: طرح مرمت نقاشی‌های دیواری تالار مرکزی مجموعه جهانی کاخ چهلستون به اتمام رسید.

وی افزود: این طرح مرمتی که از حدود 10 سال قبل به همت کارشناسان و استاد کاران گروه امانی معاونت میراث فرهنگی آغاز شده بود، با موفقیت به پایان رسید. نقاشی‌های دیواری تالار مرکزی کاخ چهلستون یکی از نفیس‌ترین گنجینه‌های هنر نگارگری ایرانی بوده و عملیات مرمت این نقاشی‌ها با دقت و حساسیت زیادی به انجام رسید‌.

وی تصریح کرد: تعداد 32 عدد تابلوهای نقاشی‌های دیواری این تالار به مرور زمان دچار آسیب‌های فیزیکی و آلاینده‌های شیمیای شده بود و همچنین مرمت‌های غیر‌اصولی نقاشی‌ها با رنگ روغن در بیش از 80 سال قبل سبب به وجود آمدن آسیب‌های جدی در لایه‌های رنگ شده و آسیب‌هایی را متوجه این نقاشی‌ها کرده بود.

زیرک گفت: عملیات مرمتی شامل پاک‌سازی لایه‌های گرد و غبار و آلاینده‌های شیمیایی، برداشتن رنگ‌های روغنی غیر‌اصولی ناشی از مرمت‌های قبلی‌، تعمیرات گچی‌، موزون‌سازی رنگی در حد مجاز و تثبیت و حفاظت لایه‌های رنگی بعد از نزدیک به نیم قرن در تالار مرکزی این بنای منحصر به فرد تاریخی انجام پذیرفت‌.

به گزارش تسنیم، این طرح مرمتی توسط 2 نفر از استادکاران اداره‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان با نام منصور خادم خراسانی و جعفر امین‌الرعایا در نزدیک به 10 سال به سرانجام رسید.

منبع: www.tasnimnews.com

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *