مسئول پارینه سنگی موزه ملی: جوامع انسانی 10 هزار سال قبل در اطراف کویر مرکزی می زیستند

[cml_media_alt id='1176']takht-e-abbasi-hill-rectangle-large[/cml_media_alt]

کاشان– ایرنا- مسئول بخش پارینه سنگی موزه ملی ایران گفت: شواهد پارینه سنگی یافت شده در اطراف کویر مرکزی نشاندهنده حضور جوامع انسانی دوره پلیستوسن (حدود 10 هزار سال قبل) در حواشی این حوزه است.
به گزارش ایرنا، فریدون بیگلری روز دوشنبه در نشست تخصصی اولین همایش ملی کاوشهای باستان شناسی منطقه کاشان اظهار داشت: قرارگیری این بخش از فلات ایران در کمربند بیابانی افریقا – آسیای میانه به این معناست که شرایط اقلیمی کویر مرکزی طی این دوره تاریخی تفاوت زیادی با امروز نداشته و منطقه خشک و کم آب بوده است.
وی اظهار داشت: طی دوره هایی وجود چشمه، آبگیر و دریاچه های کم عمق باعث ایجاد اکوسیستم هایی شده که امکان بقا و گسترش گونه های مختلف گیاهی، جانوری و گروه های انسان را فراهم می کرده است.
بیگلری افزود: به احتمال فراوان در دوره های گرم بین یخچالی و دوره های کوتاه تر و نسبتا گرم در این دوره ها، زیست بوم مساعد تری برای جوامع شکارگر و جوینده خوراک به وجود می آمد.
وی تاکید کرد: مدارک باستان شناختی باقیمانده از این گروه های انسانی که عمدتا شامل دست تراش های سنگی هستند، اغلب در کناره چشمه های فسیلی (تراورتن) و حاشیه دریاچه ها و آبگیرهای خشک شده به دست آمده است.
بیگلری افزود: ویژگی های فناوری و گونه شناختی این مجموعه ها حاکی از وجود صنایع تراشه پارینه سنگی میانی و صنایع تیغه و ریز تیغه پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی در منطقه است.
وی گفت: بررسی های باستان شناسی انجام شده در منطقه کاشان منجر به شناسایی چندین محوطه باز با بقایای دوره های پیش گفته، شده است.
وی افزود: در این میان مجموعه های پارینه سنگی میانی در اطراف چند چشمه تراورتنی از جمله نیاسر، کفتارخون، هول آباد و همچنین در حاشیه کویر یافت شده اند که اطلاعات جدیدی درباره ویژگی های صنایع سنگی این دوره در مرکز ایران ارایه می کنند.
نخستین همایش ملی کاوشهای باستان شناسی منطقه کاشان با حضور کارشناسان محققان با ارائه 20 مقاله در قالب سخنرانی و پوستر در مباحث آثار تاریخی پیش از تاریخ، دوره تاریخی و اسلامی در دانشگاه کاشان برگزار شد.

منبع: www.irna.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *