معاون وزیر صنعت: تهران و پاریس می توانند به شرکای خوب تجاری تبدیل شوند

[cml_media_alt id='992']Iran-France[/cml_media_alt]

تهران – ایرنا – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تهران و پاریس می توانند در شرایط جدید بوجود آمده در ایران، به شرکای خوب تجاری تبدیل شوند و سرمایه گذاری مشترک باکشورهای اروپایی به ویژه فرانسه، می تواند موجب تولید کالا و خدمات و صادرات آنها به کشورهای همسایه شود.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت ایران، ولی الله افخمی راد در دیدار هیات تجاری، اقتصادی و بازرگانی فرانسه با وی، افزود: ایران بخشی از زنجیره تولید و ارزش در جهان است و انتظار می رود با مشارکت و سرمایه گذاری مشترک کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه، می توان تولیدات صادراتی داشت.
رییس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به مزیت های رقابتی کشورمان، افزود: سرمایه گذاری در ایران بسیار سودمند است و قوانین سرمایه گذاری خارجی در ایران شرایط خوبی را برای خارجی ها فراهم ساخت.

افخمی راد اضافه کرد: طی دوران تحریم، ایران به کشوری متکی بر توان داخلی تبدیل شد و رشد چشمگیری را در بخش های مختلف بویژه دستیابی به فناوری های نوین تجربه کرد به طوری که اکنون شرایط جدید به گونه ای است که می توانیم شرکای خوب و تولید مشارکتی داشت.
به گفته وی، آمار و ارقام تجاری کشور نشان می دهد که ایران از پتانسیل خوب و بالایی برخوردار است و در تصمیم خود برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی جدیت داریم.

وی ابراز امیدواری کرد: ارایه گزارش رژیم تجاری ایران به سازمان تجارت جهانی هرچه زودتر از عضو ناظر به عضو رسمی این سازمان تبدیل شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صنعت، معدن وتجارت 40 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده و تحریم های بانکی فشار زیادی بر روی برخی از صنایع ایران وارد ساخت که انتظار می رود پس از توافق بوجود آمده، هرچه زودتر تحریم های بانکی رفع شود.
وی افزود: ایران از نظر منابع نفت و گاز وضعیت خوبی دارد و در حوزه نفتی 10 درصد و در حوزه گازی 18 درصد از منابع جهان را در اختیار دارد و شرکت توتال از جمله شرکت های فرانسوی بود که پیش از تحریم با ایران همکاری داشت.
افخمی راد ابراز امیدواری کرد با تدابیر مسئولان وزارت نفت، همکاری های تهران – پاریس در حوزه نفت و گاز گسترش یابد.

این مقام مسئول اظهار داشت: ایران سال گذشته 1.2 میلیون دستگاه خودرو در کشور تولید کرد که براساس برنامه 10 ساله انتظار می رود تولید خودرو کشور به سه میلیون دستگاه در سال برسد.
وی با اشاره به آنکه ایران در حوزه معادن، در شمار 10 کشور نخست جهان جای دارد، افزود: طبق برنامه در نظر است طی 10 سال آینده تولید فولاد در ایران به 50 میلیون تن در سال برسد و زمینه های خوبی برای سرمایه گذاری خارجی در حوزه معدن در ایران وجود دارد.
افخمی راد درباره حوزه پتروشیمی نیز گفت: پتروشیمی های ایران سالانه 60 میلیون تن تولید دارند و براساس برنامه تولید این بخش به 120 میلیون تن خواهد رسید.

وی گفت: ایران از تمام کشورها برای مشارکت و سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت، معدن و تجارت دعوت به عمل می آورد تا با مشارکت یکدیگر زمینه تولید کالا در ایران و صادرات آن به کشورهای دیگر جهان و به ویژه کشورهای منطقه را فراهم آورند.
در ادامه این نشست، دوسیل جی معاون اتحادیه کارفرمایان فرانسه (MEDEF)که ریاست هیات فرانسوی را برعهده داشت، با ابراز خرسندی از حضور در ایران، گفت: فرانسه و ایران سابقه دیرینه ای در همکاری های اقتصادی، تجاری و صنعتی دارند.
وی با اشاره به توافق برجام، ابراز امیدواری کرد: روابط دو کشور به شکل گذشته بازگردد و فراتر از آن نیز همکاری ها ادامه یابد.
معاون اتحادیه کارفرمایان فرانسه اظهار داشت: حضور هیات بزرگ اقتصادی و تجاری فرانسه در ایران به معنی ابراز تمایل پاریس برای همکاری با ایران و گسترش آن در سطح اروپا است و برای این موضوع تلاش می شود.

منبع: www.irna.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *