موزه فرش تبریز تا یک سال آینده راه‌اندازی می‌شود

[cml_media_alt id='1075']1776137[/cml_media_alt]

رئیس سازمان میراث فرهنگی در مراسم «ثبت تبریز، شهرجهانی بافت فرش» گفت: می‌کوشیم تا با تامین و تخصیص اعتبار لازم، مهر سال آینده شاهد افتتاح موزه فرش تبریز باشیم.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور عصر سه‌شنبه ۱۴ مهر در مراسم بزرگداشت «ثبت تبریز، شهرجهانی بافت فرش» ضمن تسلیت فاجعه منا افزود: فقط ۱۱ شهر در  دنیا به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی معرفی شدند و ما برای معرفی هنر _صنعت فرش تبریز از امتیازات ویژه استفاده کردیم و نخواستیم این رایزنی را به سال های بعد بسپاریم.

سلطانی‌فر ادامه داد: تبریز ریشه ای تاریخی در هنر- صنعت فرش دارد و هنرمندانش آثار خارق العاده ای را تولید کرده اند به واسطه این اتفاق تبریز در معرض دید جهانیان قرار می گیرد و این شهر می تواند نقشی تاثیر گذار در جهان داشته باشد.

وی یادآور شد: این انتخاب هر چند در جهانی شدن چهره تبریز تاثیرگذار است اما بار مسئولیت این شهر را افزایش می دهد و باید با تامین زیر ساخت ها و همبستگی ارگان ها و مردم تبریز و ایران پادشاهی شهر جهان را داشته باشد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به  دارا بودن دانش و مواد اولیه هنر – صنعت فرش در داخل کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه بخش عمده مواد مورد نیاز این هنر صنعت در داخل کشور و همچنین دانش زنده آن در داخل کشور وجود دارد گفت: توجه به این صنعت دستی می تواند تاثیر مثبتی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشد؛ همچنین توسعه این هنر می تواند تبریز را به مقصد بزرگ گردشگران تبدیل کند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به موفقیت ایران در توافق هسته ای یادآور شد: نمایندگان ایران در عرصه بین الملل حماسه آفریدند و امیدواریم با رفع تحریم ها علیه ایران شرایط صادرات صنایع دستی به ویژه صادرات فرش فراهم شود و بتوانیم از ظرفیت همه سازمان های بین المللی در زمینه توسعه فعالیت های صنایع دستی استفاده کنیم.
وی همچنین گفت: امروز همه سازمان ها متولی و مسئولان استانی و شهری تبریز نشان دادند که برای پیشرفت تبریز همگام هستند و ما از همه سازمان ها و به ویژه مدیریت شهری و شهردار تبریز برای همراهی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپاسگزاریم.

مسعود سلطانی فر در پایان صحبتهای خود خواست تا همه ساله ۱۴ مهر ماه به عنوان روز ملی ثبت جهانی شهر تبریز گرامی داشته شود.

وی همچنین با اشاره به اهمیت پروژه موزه فرش تبریز گفت: تمام سعی خود را به کار می گیریم تا با تامین و تخصیص اعتبار لازم، ۱۴ مهر سال آینده شاهد افتتاح موزه فرش تبریز باشیم.

در پایان این مراسم از تمبر ویژه فرش تبریز رونمایی شد و سه اعتبارنامه جداگانه از طرف سازمان جهانی صنایع دستی به مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهردار تبریز و مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت اهدا شد.

منبع: www.mehrnews.com

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *