دندان کشف شده در روستای اورامانات کردستان

[cml_media_alt id='1383']دندان-انسان[/cml_media_alt]

در نتایج بررسی های اولیه انسان شناسی که بر روی مجموعه ای از اسکلت های انسانی که در کاوش های اخیر یک گور سنگی سه هزار ساله در شهرستان سروآباد کشف شد؛ اطلاعات جدیدی از وضعیت سلامت و تغذیه ساکنان این منطقه بدست آمد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان؛ مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشكری این اداره کل، گور کاوش شده در نزدیکی روستای روآر قرار دارد و اخیرا هم زیر نظر طاهر قسیمی از باستان شناسان استان کاوش و مستندسازی شده است.

سیدمحسن علوی افزود: گور کاوش شده حاوی بقایای مهمی از عصر آهن است که در یک دوره زمانی، به طور مکرر برای تدفین مورد استفاده ساکنان منطقه بوده است. درکاوش گور سنگی، بقایای پراکنده حدود 8 اسکلت انسان یافت شده که بر اساس مطالعات انجام شده اغلب مربوط به افراد بالغ اند.

مجتبی قاسمیان، انسان شناس جسمانی تیم باستان شناسی روآر نیز در این باره گفت: شمار زیادی دندان انسان در این کاوش ها به دست آمده که در بررسی آن ها اطلاعاتی درباره سلامت جسمی و وضعیت تغذیه مردمان عصر آهن منطقه اورامانات به دست داده است.

طبق گفته این انسان شناس در بررسی دقیق دندان های یک آرواره که متعلق به فرد جوانی با سن حدود 16 تا 20 سال است، شواهدی از عارضه هایپوپلازی خطی در سطح مینای دندان مشاهده شده است. این عارضه باعث مختل شدن رشد ساختار ریشه و تاج دندان می شود که معمولا در دوره هایی بوده که فرد با اختلالات شدید تغذیه ای ناشی از فشار محیطی مواجه شود، چنین عوارضی در دندان به جای می ماند.

قاسمیان یادآور شد: یکی از عوامل و فشارهای محیطی که در این عارضه تأثیرگذار است؛ کمبود غلات در رژیم غذایی است که موجب کمبود آمینواسیدهای چرب مورد نیاز بدن انسان می شود.

گفتنی است، برنامه های حفاظتی برای گورسنگی روآر در نظر است که مطالعات و طراحی آن توسط تیم کاوشگر به پایان رسیده و به زودی مرحله عملی آن آغاز می شود.

همچنین، برنامه هایی برای تبدیل این محوطه به یک سایت موزه باستان شناسی توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان مد نظر است که در صورت اجرای آن می تواند در رشد گردشگری منطقه اورامانات مؤثر باشد.

Source: http://www.donyayesafar.com

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *