کنگره بین المللی استاد شهریار در تبریز آغاز به کار کرد

[cml_media_alt id='828']sHAHRYAR[/cml_media_alt]

تبریز – ایرنا – کنگره بین المللی استاد شهریار در آستانه 27 شهریور سالروز درگذشت شهریار شاعر شهیر ایران زمین و روز شعر و ادب فارسی روز چهارشنبه در تالار وحدت دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، این کنگره دو روزه با شرکت اساتید، شاعران، ادیبان، فرهنگ دوستان و افراد فرهیخته از نقاط مختلف ایران و چندین کشور منطقه برگزار می شود. حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس حوزه هنری کشور از مهمانان ویژه این کنگره هستند. از مجموع 90 مقاله ارسالی به دبیرخانه 24 عنوان مقاله برگزیده و بقیه در قالب مجموعه مقالات چاپ می شود.

علاوه بر اساتید و صاحب نظران داخلی ، 30 نفر از استادان ، صاحب نظران و ادیبانی از کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، عراق، لبنان، سوریه ، روسیه، تاجیکستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان در کنگره بین المللی شهریار حضور دارند. بازدید و گلباران مقبره الشعرا آرامگاه استاد شهریار، محفل عصر شعر شهریار ، نشست علمی ، رونمایی از مشاهیر آذربایجان و مراسم اختتامیه در منطقه آزاد ارس از دیگر برنامه های این کنگره می باشد.

همچنین طی برگزاری کنگره ، برنامه های ویژه ای برای مهمانان داخلی و خارجی از جمله تبریزگردی و بازدید از جاذبه های فرهنگی استان و زیبایی های منطقه آزاد ارس تدارک دیده شده است. 27 شهریور ماه به مناسبت سالروز درگذشت استاد محمدحسین بهجت تبریز متخلص به شهریار به عنوان روز شعر و ادب فارسی در تقویم ایران ثبت شده است.

شهریار به سال 1285 شمسی در تبریز متولد شد و دوران کودکی را به علت شیوع بیماری در شهر در روستاهای قیش قورشاق و خشگناب بستان آباد سپری کرد. شهریار در سال 1300 شمسی برای ادامه تحصیل از تبریز عازم تهران شد و در مدرسه دارالفنون مشغول فراگیری علم شد تا اینکه در رشته پزشکی ادامه تحصیل داد، اما پس از حدود پنج سال و پیش از گرفتن مدرک ترک تحصیل کرد. شهریار اولین دفتر شعر خود را در سال 1310 شمسی منتشر کرد. بسیاری از اشعار او به فارسی و زبان ترکی آذربایجانی جزو آثار ماندگار این زبان هاست.

علاوه بر دیوان فارسی استاد شهریار، منظومه ‘ حیدر بابایه سلام ‘ که در سال های 1329 تا 1332 سروده شد از مهمترین آثار ادبی ترکی آذربایجانی شناخته می شود که به بیش از 90 زبان در جهان ترجمه شده است. شهریار در روزهای آخر عمر به دلیل بیماری در بیمارستان مهر تهران بستری و در صبحدم 27 شهریور سال 1367 به دیار باقی شتافت.

Source: www.irna.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *