کهن ترین مناره آجری فریمان توسط پژوهشگران آلمانی بررسی شد

[cml_media_alt id='934']Iran - Menar[/cml_media_alt]

مشهد- پژوهشگران و باستان شناسان آلمانی و تاجیکستانی کهن ترین مناره آجری ایران را در شهرستان فریمان مورد بررسی قرار دادند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی یک گروه از پژوهشگران و محققین آلمانی و تاجیکستانی که جهت انجام پروژه تحقیقاتی و تاریخی به ایران سفر کرده بودند از محوطه باستانی سنگ بست فریمان بازدید و از نزدیک با این مجموعه  باستانی مهم که دربرگیرنده تنها آثار برجای مانده از دوران غزنویان در خاک کنونی ایران است آشنا شدند.

در این بازدید دکتر «لورانز کورن» استاد شرق شناسی دانشگاه بامبورگ آلمان و دکتر «الیاسف» عضو آکادمیک باستان شناسی تاجیکستان به همراه عده ای دیگر از دانش پژوهان خارجی با حضور در  سنگ بست فریمان به بررسی «میل ارسلان» به عنوان كهن ترین مناره آجری ایران و سایر آثار محوطه تاریخی سنگ بست پرداختند.

در این بازدید دکتر لورانزکورن محوطه تاریخی سنگ بست فریمان را از مهمترین محوطه های  تاریخی خاورمیانه برشمرد که می تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی از دوران غزنویان و ماقبل آن را در اختیار قرار دهد.

دکتر کرون گفت: سنگ بست از آنجا که محل تلاقی راههای کارون رو بین شهرهای تاریخی مرو، نیشابور، هرات و بخاراواقع شده در عرصه تجاری و بازرگانی نیز نقش مهمی داشته است.

این استاد دانشگاه که  هنر اسلامی در آلمان تدریس می کند ضمن درخواست  انجام کاوش های باستانشناسی در سنگ بستبه خصوص بقایای مسجد ارسلان اقدامات اخیر میراث فرهنگی را در احیاء و معرفی آن بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت ما نتایج تحقیقاتمان را به صورت مقاله منتشر خواهیم کرد که این باعث شناخت بیشتر محوطه تاریخی سنگ بست در جهان خواهد شد.

دکتر الیاسف نیز که از دیدن  قدمت و شیوه معماری و مهندسی میل و مقبره ارسلان جاذب و ۱۳ هکتار محوطه تاریخی  سنگ بست بسیار خوشحال شده بود این آثار را متعلق به تمام جهان توصیف کرد  و گفت: «سنگ بست» در در دوران مختلف تاریخی نقش مهمی در بازرگانی خراسان بزرگ داشته است، از این رو شایسته است بصورت ویژه به آن نگاه شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریمان نیز دراین خصوص گفت:  اینگروه از محققین  همچنین از تصاویر اماکن مهم گردشگری فریمان که در محل مقبره ارسلان به نمایش گذاشته شده نیز بازدید کرده و با سایر جاذبه های تاریخی و طبیعی فریمان که توضیحات آن به دو زبان فارسی و انگلیسی آمده است نیزآشنا شدند.

گیاهی افزود: طی ۴ ماه گذشته، ۴۸ نفر محققین اروپایی از محوطه تاریخی سنگ بست فریمان که در ۳۵ کیلومتری از شهرهای فریمان و مشهد واقع شده است بازدید كرده اند.

منبع:‌ http://mehrnews.com

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *