گام های بلند تهران و رم برای گسترش مناسبات فرهنگی و هنری

[cml_media_alt id='975']iran - italy[/cml_media_alt]

تهران – ایرنا – وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و میراث، فعالیت های فرهنگی و گردشگری ایتالیا در دیداری بر گسترش تعامل های فرهنگی و هنری دو طرف تاکید کردند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، علی جنتی عصر دوشنبه در دیدار با فرانچسکینی وزیر میراث، فعالیت های فرهنگی و گردشگری ایتالیا که برای دیداری چند روزه به تهران سفر کرده ، گفت: لازم است در زمینه صدور روادید هنرمندان،اساتید و فعالان فرهنگی و هنری کشور ایران که قصد مشارکت های فرهنگی و هنری و ادبی در ایتالیا را دارند تسهیلاتی از سوی رم صورت گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به سفر اخیر خود به ایتالیا و ملاقات با مقامات این کشور اشاره و آنرا بسیار ثمر بخش عنوان کرد.
جنتی با تاکید براینکه ایران تلاش کرده است تا مندرجات مبادلات اجرایی فیمابین تهران و رم را عملیاتی کند، ابراز امیدواری کرد: با همکاری دو طرف تبادلات فرهنگی نسبت به گذشته نیز گسترده تر شود.
عضو کابینه دولت یازدهم در بخش دیگری از سخنان خود به فاجعه دلخراش منا اشاره کرد و این واقعه را بسیار اسفبار توصیف کرد.
وزیر ارشاد تاکید کرد در فاجعه ی منا براثر فقدان مدیریت عوامل اجرایی دولت عربستان ، جمع کثیری از حجاج و زائران خانه خدا جان باختند.
جنتی همچنین با تبریک به همتای خود به دلیل برگزاری موفق نمایشگاه اکسپو میلان 2015 در ایتالیا ادامه داد: در سفر اخیر خود به ایتالیا از این نمایشگاه بازدید و بسیار برایم جالب بود.
رویداد بزرگ اکسپو هر پنج سال یک بار و به مدت شش ماه در یکی از کشورها برگزار می شود که امسال میلان ایتالیا مبزبان آن بود ، جمهوری اسلامی ایران نیز حضور جدی در این رویداد اجتماعی و فرهنگی دارد .این رویداد دوره گذشته در شانگهای چین برگزار شد .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به امضای توافقنامه فرهنگی میان دو کشور افزود: تلاش شده بر اساس توافقات صورت گرفته ، فعالیت های فرهنگی و هنری مورد اشاره در آن را اجرایی کنیم که البته تاکنون بخشی از این اقدامات به مرحله اجرا رسیده است که از آن جمله معرفی استاد زبان و ادبیات فارسی برای تدریس در دانشگاه های کشور ایتالیاست.

** آمادگی همکاری با موزه ماکسی رم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آمادگی ایران برای همکاری با موزه ماکسی رم در زمینه های مختلف اشاره کرد و گفت: این آمادگی در زمینه ترجمه آثار فرهنگی و هنری به صورت دو جانبه نیز فراهم است.
جنتی همچنین با تاکید بر اینکه صنعت سینمای ایران پیشرفته و سینماگران برجسته ای دارد، از فیلم محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی به عنوان یک شاهکار سینمایی کشور یاد کرد و گفت این اثر برای حضور در اسکار انتخاب شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از آمادگی ایران برای هرگونه همکاری دو جانبه در زمینه های فرهنگی و هنری با کشور ایتالیا خبر داد.
جنتی با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی ایران در ایتالیا ادامه داد: این آمادگی وجود دارد تا در این هفته آثار هنری، فیلم، اجراهای ارکستر سمفونیک تهران وسایر فعالیت های فرهنگی خود را ارایه کنیم .
وی با تاکید بر همکاری با بنیاد های خصوصی فعال در زمینه های فرهنگی و هنری در دو کشور افزود: همکاری در حوزه فرش که قبل از اینکه یک صنعت باشد یک هنر است نیز از دیگر پیشنهادات کشور ما برای همکاری های فرهنگی و هنری بین تهران و رم است.
جنتی همچنین اعزام بیش از 50 هنرمند در زمینه های آثار تجسمی، نگارگری و … به ایتالیا را از دیگر پیشنهادات ایران برای همکاری های دو جانبه با ایتالیا عنوان کرد.
وی از سفر دو ماه آینده رییس جمهوری ایران به ایتالیا خبر داد و گفت: این اولین سفر اروپایی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری اش است و علت انتخاب این کشور به دلیل روابط نزدیک و دیرینه ای است که از دیرباز میان دو کشور وجود داشته است.

**فضای گفت و گو و درک متقابل میان دو کشور در استحکام روابط نقش به سزایی دارد
در ادامه این دیدار وزیر میراث، فعالیت های فرهنگی و گردشگری ایتالیا ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان فاجعه ی منا گفت: ملت و دولت ایتالیا از این فاجعه ی دلخراش که برای حجاج اتفاق افتاد ناراحت بوده و این حادثه بسیار ناگوار است زیرا افرادی به خاطر اعتقاد خود این گونه جان خود را از دست داده اند.
فرانچسکینی اظهار داشت: براین باوریم بر اساس تفاهم نامه ای که در زمینه همکاری های فرهنگی و هنری با یکدیگر به امضا رسانده ایم؛ می توانیم روابط گسترده تری در این حوزه داشته باشیم زیرا بر اساس پیشینه تاریخی، دو ملت نقاط مشترک بسیار با یکدیگر دارند.
وزیر فرهنگ کشور ایتالیا با تاکید بر اینکه تبادلات فرهنگی و هنری به نفع دو کشور است ادامه داد: بخش کتابخوانی و تبادلات و همکاری ها در این زمینه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و علاقه زیادی در کشور ایتالیا برای برای تبادل و همکاری در زمینه زبان و ادبیات فارسی وجود دارد.
وی ادامه داد: در زمینه تبادلات و همکاری میان موزه های دو کشور نیز این آمادگی وجود دارد تا موزه هنرهای شرقی رم و … با موزه هنرهای معاصر ایران و دیگر موزه ها همکاری های دو جانبه را داشته باشد.
فرانچسکینی با تاکید بر همکاری های دو کشور در زمینه هنر سینما افزود: در کشور ایتالیا علاقه زیادی به سینمای ایران وجود دارد چرا که سینما در ایران رو به رشد است و رم این آمادگی را دارد تا در زمینه ترمیم و بازسازی حلقه های فیلم با کشور ایران همکاری های لازم را داشته باشد.
وی با اشاره به تبادل هنرمندان جوان میان دو کشور گفت: تبادل در این زمینه از اهمیت بسیار و بنیادینی برخوردار است.
وزیر فرهنگ ایتالیا افزود : فضای گفت و گو و درک متقابل میان دو کشور در استحکام روابط نقش به سزایی دارد و با از هرگونه همکاری فرهنگی و هنری استقبال می کنیم.

منبع: www.irna.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *