گروه موسیقی کردی «هه‌لپه‌رکی» به میلان رفت

[cml_media_alt id='832']Kurdish traditional2[/cml_media_alt]

گروه موسیقی منطقه موکریان مهاباد برای اجرای چند برنامه موسیقایی آیینی کردی در اکسپوی ۲۰۱۵ میلان، عازم کشور ایتالیا شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، مخاطبان اکسپوی ۲۰۱۵ میلان این بار شاهد اجرای گروه موسیقی آیینی کردی هستند که بخش دیگری از تنوع موسیقی نواحی ایران را در این المپیک فرهنگی ملل به نمایش می‌گذارد.

تاکنون پیش از این نیز  ۹ گروه موسیقی آیینی نواحی از مناطق زاگرس‌نشین ایران، گیلان، بوشهر، خراسان، مناطق مرکزی (ایل شاهسون)، گروه ترکیبی از هنرمندان استان فارس، گیلان، مازندران، بویراحمد و کرمانجی و آذربایجان در میلان برنامه اجرا کردندکه مورد توجه مخاطبان اکسپو و رسانه‌های محلی ایتالیا قرار گرفته است.

گروه «کرد موکریان» طی هشت اجرای روزانه خود در محل پاویون ایران و همچنین خیابان اصلی اکسپو، آیین «هه‌لپه‌رکی» (حرکات آیینی منطقه کردستان) را اجرا خواهد کرد.

حرکات آیینی کردی به لحاظ ریتم، حرکت و هماهنگی در شکل اجرا بسیار جذاب است و این گروه با دعوت از هنرمندان برجسته این بخش و بهره گرفتن از جوانان نخبه بخش‌هایی از آیین‌های نمایشی و موسیقایی خود را با موضوع اکسپوی میلان (تغذیه زمین، انرژی برای حیات) همچون جشن خرمن، شکرانه و دعای باران و برکت زمین به اجرا درمی‌آورند.

موکریان منطقه‌ای در مهاباد و از اقلیم کردهای ایران زمین است که اصیل‌ترین و متنوع‌ترین حرکات آئینی و موسیقی این قوم در این منطقه اجرا می‌شود. گروه نواحی موکریان سازهای سرنا، نرمه نای، دوزله، دهل و طبل کردی را در میلان به همراه دارند.

گروه آیینی کردی به نمایندگی از ایران به عنوان نهمین گروه موسیقی و آیینی نواحی و به مدت ۱۵ روز میزبان مخاطبان خود در اکسپو خواهند بود.

اکسپو ۲۰۱۵ ميلان با موضوع «تغذيه زمين، انرژی برای حيات» از ۱۱ ارديبهشت ماه تا ۹ آبان ماه سال ۱۳۹۴ در شهر ميلان ايتاليا برگزار شده و بیش از ۱۴۰ کشور در اين رويداد جهانی شرکت دارند.

منبع: www.mehrnews.com

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *