یک متخصص اروپایی: ایران کشوری مملو از غارهای زیبا و ارزشمند است

[cml_media_alt id='1012']ali-sadr-cave-rectangle-large[/cml_media_alt]

مشهد– ایرنا- رییس انجمن غارنوردان بالکان و سرپرست هیات نقشه برداری از غار کرکس در خراسان رضوی گفت: ایران کشوری مملو از غارهای زیبا، جذاب و ارزشمند است که در نوع خود بی مانندند.
الکسی ژالوف روز چهارشنبه در نشستی خبری در مشهد در پایان عملیات نقشه برداری غار کرکس، افزود: با توجه به هشت روز کاوش و نقشه برداری در خراسان رضوی و سفرهایی که پیشتر به ایران داشته ام، به جرات می توان گفت ایران در زمینه غار کشوری مملو از جاذبه ها است.
وی گفت: تیم نقشه برداری بین المللی شامل افرادی با انواع تخصص ها در زمینه جغرافیا، جانورشناسی، زمین شناسی و متخصص غارنوردی در طول تحقیقات خود از همکاری و تلاش مطلوب متخصصان ایرانی نیز بهره مند برد.
رییس انجمن غارنوردان بالکان افزود: نتایج تحقیقات پس از بررسی و کار تخصصی اعلام می شود اما به روشنی می توان گفت غار کرکس خراسان رضوی ارزشمند و منحصر به فرد است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: با انجام تحقیقات، غار کرکس به عنوان طولانی ترین غار شرق کشور معرفی شده است.
حمید صالحی افزود: این غار به طول 750 متر واقع در روستای بزنگان در شمال شرق خراسان رضوی، طولانی ترین غار در شرق کشور است.

وی ادامه داد: این گروه بین المللی غارنورد علاوه بر بررسی غار کرکس، از غار نمکی اسلام قلعه در 60 کیلومتری جنوب مشهد و غار بتون واقع در شهرستان سرایان خراسان جنوبی که به عنوان عمیق ترین غار شرق کشور است نیز بازدید کرد و به بررسی اقلیم و نقشه برداری غار بتون پرداخت.
عضو انجمن غار و غارشناسی کشور نیز در این نشست گفت: غارها سرچشمه 30 درصد آبهای شیرین هستند لذا لازم است به غارها توجه ویژه صورت گیرد زیرا در مدیریت بحران این بخش بسیار تاثیرگذار است.
حمید نظام دوست افزود: اگر زمین و سطح آن دچار خسارت و لطمه شود به مرور زمان قابل اصلاح است اما هرگونه خسارت و صدمه به غارها جبران پذیر نیست و آثار در پی سوء دارد.

وی همچنین گفت: خراسان در غارنوردی دارای سابقه طولانی است و نخستین کار مدون در حوزه غارنوردی سال 1311 در غار مغان مشهد انجام شد.
جمعی از متخصصان زمین شناس، دیرینه شناس و جانورشناس از کشورهای بلغارستان، رومانی و لهستان به سرپرستی الکسی ژالوف رییس انجمن غارنوردان بالکان به منظور بررسی اقلیم و زیستمندان این غار و نقشه برداری آن، غارنوردان خراسانی را در این پیمایش همراهی کردند.
تاکنون 200 غار در خراسان رضوی شناسایی شده است.

منبع:‌ www.irna.ir

Editorial Team
editorial team
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *